Hudební ukázky

Odkazy na webstránky

Dechová hudba Ořechovjané

 

(Velký Ořechov)

 

Již v 90. letech 19. stol. hrála ve Velkém Ořechově, oblast na pomezí Valašska a Slovácka, dechovka basisty Vincence Podlase z Pašovic. V letech 1923–24 připravoval nové adepty muzikantského kumštu Martin Slovák z Březůvek. Od roku 1925 vystupovala nová generace dechovky, která později dostala název Pošťáci, protože několik hudebníků bylo zaměstnáno u pošty. Kapelníkem se stal Bohumil Gregor (majitel kapelnické živnosti). V poválečném období až do roku 1967 byl kapelníkem Karel Mareček. V roce 1972 vznikl v základní škole soubor Rošťáci, později Ořechovjané.

Na výchově mladé generace se podíleli místní hudebníci – učitel ZŠ Josef Hubáček (dlouholetý kapelník dechovky a držitel Ocenění hejtmana Zlínského kraje) a Jaroslav Rachůnek. Následně vedl hudbu Pavel Rachůnek.

Od roku 2007 je kapelníkem dechovky David Gregor. Stabilní hráčské obsazení tvoří 18 hudebníků a 3 zpěváci. Část členů dechovky je trvale aktivními hudebníky ve Velkém dechovém orchestru města Zlína.

Repertoár je sestaven z moravské a české lidové hudby, tanečních a koncertních skladeb. Soubor vystupuje při různých slavnostech, plesech, tanečních zábavách, hodech, církevních obřadech a dalších příležitostech.
 
V roce 2009 absolvoval cestu do zahraničí do holandského Naardenu při příležitosti Dne holandské královny. Ozdobou souboru jsou tradiční lidové kroje Luhačovského Zálesí. Při své činnosti dechovka spolupracuje s Obcí Velký Ořechov.

 

Kapelník
Bc. David GREGOR

763 07 Velký Ořechov 152 
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.